• Zespół Tworzenia i Wykładni Prawa

Zespół Tworzenia i Wykładni Prawa
    Celem działania Zespołu jest prowadzenie badań w zakresie metodologii nauk prawnych, koncepcji teoretycznoprawnych (przede wszystkim derywacyjnej koncepcji wykładni prawa oraz koncepcji czynności konwencjonalnych w prawie), a także komunikacyjnych (dyskursywnych) aspektów prawa w zakresie tworzenia prawa, wykładni prawa i stosowania prawa. Badania prowadzone przez Zespół, choć merytorycznie różnorodne, mają wspólny rdzeń. Wszystkie dotyczą bowiem problematyki kształtowania (się) metodologicznej i komunikacyjnej (dyskursywnej) kompetencji prawników, którą analizują z różnych perspektyw (metateoretycznej, teoretycznej, praktycznej). Badania Zespołu mają charakter interdyscyplinarny. Wykorzystują bowiem nie tylko dorobek prawoznawstwa, w tym teorii i filozofii prawa, lecz także filozofii nauki, językoznawstwa, nauki o komunikacji, filozofii języka czy filozofii działania.

nauki prawne

agnieszka.chodun@usz.edu.pl; karolina.gmerek@usz.edu.pl