• Zespół Badawczy Prawa Rzymskiego i Tradycji Prawnej Europy

Zespół Badawczy Prawa Rzymskiego i Tradycji Prawnej Europy
    Zespół Badawczy jest specjalistyczną grupą badawczą w zakresie prawa rzymskiego (stricto sensu) oraz tradycji prawnej Europy (largo sensu). Głównym nurtem badawczym jest prawo rzymskie, jego recepcja w prawie europejskim  oraz  w europejskiej kulturze prawnej, tj. 1/ prawo rzymskie w historiografii, hagiografii  i innych przekazach pozaprawnych;  2/ recepcja pośrednia i bezpośrednia prawa rzymskiego w prawie kanonicznym i prawie polskim; 3/ posługi i obowiązki skarbowe świadczone przez obywateli Państwa Polskiego w okresie międzywojennym (aspekt ciągłości instytucji prawnych); 4/ zagadnienie pomocy materialnej i finansowej udzielanej osadnikom na Pomorzu Zachodnim po II Wojnie Światowej (aspekt ciągłości instytucji prawnych); 5/ ewolucja pojęcia utworu  w tradycji prawnej Europy; 6/roszczenie o ochronę autorskich praw majątkowych w świetle rozwiązań ustawowych państw europejskich.
    nauki prawne, prawo kanoniczne

Kierownik Zespołu: dr hab. Ewa Gajda, prof. US